Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 29.04.2024 року

pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Вимоги до облаштування та експлуатації вигрібних ям

  За останні роки збільшилась кількість запитів, скарг та звернень громадян щодо порушення вимог при будівництві вигрібних ям та їх незадовільного утримання сусідами.

  В зв’язку із цим хочемо нагадати основні правила та норми до організації каналізування житлових будинків та об’єктів.

  Основні санітарні, будівельні вимоги та норми до планування і забудови як нових, так і існуючих міських та сільських поселень України, їх утримання та благоустрій встановлено

«Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів», затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров’я України» від 19.06.1996 № 173, (далі – ДСП-173-96), ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».

  Крім цього, вимоги щодо санітарного очищення територій населених місць, а також правила виконання робіт з належного прибирання об'єктів благоустрою та державного санітарно-епідеміологічного нагляду у сфері благоустрою населених пунктів і поводження з відходами викладені в «Державних санітарних нормах та правилах утримання територій населених місць», затверджених Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 № 145.

  Дотримання вимог цих документів є обов'язковими для всіх державних, кооперативних, колективних та приватних підприємств, організацій та установ незалежно від відомчого підпорядкування та форми власності, а також посадовими особами та громадянами України, інвесторами-громадянами інших держав.

  У відповідності до ДСП-173-96 відведення стічних вод, що утворилися в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), повинно здійснюватись централізованою системою водовідведення. Обладнання внутрішньобудинкової каналізації та каналізування об'єктів з відведенням стічних вод у вигрібні ями забороняється.

  У разі відсутності інженерних мереж міської (селищної, сільської) каналізації або розташування об'єктів на відстані не менше ніж 500 м від найближчого колектора стічних вод необхідно передбачати каналізування об'єктів на локальні очисні споруди, при цьому перевагу слід віддавати ґрунтовим методам біологічного очищення стічних вод.

  Як виняток, за відсутності централізованого водопостачання та водовідведення, допускається зберігати у вигрібних ямах (вигребах) рідкі відходи (фекалії, сеча, помиї), що утворюються у житлових та громадських будівлях і спорудах.

  Відповідно до вимог «Державних санітарних нормах та правилах утримання територій населених місць», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я Українивід 17.03.2011 № 145 вигрібна яма (вигріб) – це інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів. Вигреби необхідно очищати у міру їх заповнення.

  Перевезення рідких відходів з вигребів та розміщення їх на території приватних володінь, а також використання їх як добрива в сільському господарстві забороняється.

  Вимогами «Державних санітарних нормам та правил утримання територій населених місць» (ДСП -145) встановлено, що:

  • вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.
  • в умовах нецентралізованого водопостачання вигреби на території присадибної ділянки повинні бути віддалені від індивідуальних колодязів і каптажів джерел на відстань не менше 20 м.
  • відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 м. Також, слід враховувати напрямок схилу ділянки.
  • при влаштуванні вигрібної ями також необхідно передбачити вільний доступ для асенізаційної машини.
  • об'єм вигребу розраховується виходячи з чисельності населення, що ним користується (виходячи з практики не глибше трьох метрів для зручності повноцінного та якісного викачування вигребів)
  • місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку повинен визначати власник цього будинку з додержанням правил добросусідства відповідно до вимог Земельного кодексу.

  Всі роботи по облаштуванню вигребів повинні виконуватись із дотриманням санітарних та будівельних норм.

  При виникненні спору стосовно місця розташування вигрібної ями громадянам необхідно в першу чергу звернутись до органів місцевого самоврядування, у разі не вирішення питання спільно із ОМВ подавати позов до суду.

  Спірні питання щодо місць розміщення вигребів на території присадибної ділянки розглядаються у порядку вирішення земельних спорів згідно з законодавством. Дотримання цих не складних вимог допоможе зберегти навколишнє середовище та гарні

  Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

 

 

Органи влади