Всесвітній день води відзначається щорічно 22 березня. Свято започатковане Генеральною Асамблеєю ООН в 1993 році
Метою проведення Всесвітнього дня води є привернення уваги суспільства до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.
Наша країна зараз переживає складні і важкі часи. Протягом останніх двох років українці особливо відчули цінність чистої води, оскільки багатьох людей було позбавлено можливості доступу до питної води внаслідок агресії рф. Воєнні дії суттєво впливають на якість водних ресурсів України.
Через підрив нафтосховищ, складів паливо-мастильних матеріалів, а також руйнування інфраструктури, пов’язаної з водопостачанням і водовідведенням, хімічне забруднення, відключення електроенергії об’єктів, що скидають стічні води, становлять загрозу не тільки для водних ресурсів, а й для екосистеми в цілому. Руйнування Каховської ГЕС стало наймасштабнішим терактом з часів аварії на Чорнобильській АЕС. Без доступу до води залишилось більше 700 тисяч людей.
Тому, в умовах глобальної і невідкладної проблеми зміни клімату, систематичного забруднення водойм, жахливого руйнування об’єктів водної інфраструктури, систем водопостачання та очищення води необхідно об’єднатися навколо захисту і збереження нашого найціннішого ресурсу – чистої води.
Погребищенською міською радою з метою здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, а також контролю за використанням і охороною вод, утворено комісію з інвентаризації водних об’єктів, лісових ресурсів, земельних ділянок водного фонду, лісогосподарського призначення та об’єктів нерухомого майна, що відносяться до комунальної власності Погребищенської міської територіальної громади, комісію з визначення необхідності проведення невідкладних заходів з поліпшення санітарного стану полезахисних лісових смуг, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій, стихійного лиха тощо) у пошкоджених, малоефективних, зріджених, відмираючих насадженнях, які втрачають свої захисні функції та комісію для виконання заходів щодо зменшення зарегульованості річок шляхом знесення (ліквідації’/демонтажу) гідротехнічних споруд та відновлення природних гідроморфологічних характеристик водних об’єктів Погребищенської територіальної громади.
Результатами здійснених заходів є проведення інвентаризації водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду, що відносяться до комунальної власності територіальної громади, згідно якої встановлено, що на території громади протікає 28 річок, 14 струмків загальною довжиною близько 384,1 км. Річок довжиною понад 10 км - 11, загальною довжиною - 221,5 км. Переважна більшість їх відноситься до басейну річки Дніпро. На захід і схід від сіл Станилівка, Ординці, Надросся, Довжок, Паріївка проходить вододіл з висотами 315 - 322 м. Розташовується 266 водних об’єктів, площею 2042,9637 га., з яких 89 водних об’єктів, площею 853,91 га. використовуються на умовах оренди, 6 водних об’єктів площею 165,3114 га., перебувають у постійному користуванні згідно державних актів на право постійного користування земельною ділянкою, 143 водних об’єкти, площею 880,3224 га. є інвестиційно не привабливими (площа до 5 га.), розташовуються в межах населених пунктів, на яких громадянами здійснюється загальне водокористування для задоволення їх потреб (купання, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин) та є не наданими у власність та користування, 13 водних об’єктів площею 30,0664 га. втратили свої функціональні можливості та підлягають ліквідації, 15 водних об’єктів площею 113,3535 га. включено до переліку земельних ділянок, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі електронного аукціону.
Визначено уразливою зоною масив поверхневих вод у межах території Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області: UA_M5.1.2_0406 (річка Рось, суббасейн Середнього Дніпра, район басейну річки Дніпро), у який здійснюється скид стічних вод системи централізованого водовідведення. Надано відповідні пропозиції до Програми заходів Плану управління річковим басейном спрямованого на вирішення головних водно-економічних проблем річкового суббасейну Середнього Дніпра, в тому числі річки Рось (забруднення органічними, біогенними та небезпечними речовинами, гідроморфологічні зміни, неконтрольоване водокористування, зміни клімату, засмічення, біологічне забруднення).
На підставі рішення сесії Погребищенської міської ради № 1091 від 30 листопада 2023 р. затверджено місцеву цільову програму «Питна вода Погребищенської міської ради» на 2024- 2028 рр..
Також розроблено місцеві правила приймання стічних вод.
КП «Погребищекомунсервіс» проведено заміну водонапірної лінії в м. Погребище по вулицях: Шевченка, Б. Хмельницького, Театральній в с. Плисків протяжністю 1050 м/п. Проводились роботи по реконструкції водогінної лінії від свердловини по вулиці Зарічна із заміною труб. Прокладено 3500 м.п. нової водогінної мережі.
Погребищенська міська рада закликає шанобливо ставитись до водних ресурсів та вживати заходи щодо їх раціонального використання.
Вода не може бути зброєю. Вода має бути інструментом миру. Вода - це джерело життя на Землі, оберігаймо її! Хай наші ріки будуть чистими і прозорими!
За інформацією відділу регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища Погребищенської міської ради