Всесвітній день охорони навколишнього природного середовища
Щорічно 5 червня Україна, як і увесь світ, відзначає Всесвітній день охорони навколишнього природного середовища. Цей день вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і святкується в 100 країнах світу.
Сьогодні екологічні проблеми стоять серед найважливіших і визначають рівень благополуччя всієї світової цивілізації, зокрема, нашої країни.
Відзначення цього дня кожного року допомагає привернути увагу суспільства до проблем довкілля і підкреслює гостру потребу у зміні ставлення людини до раціонального використання та відтворення природних ресурсів.
Саме напередодні цього дня неможливо не згадати про наслідки екоциду - злочини проти довкілля України, які вже скоїв ворог.
Війна – це жахлива реальність, яка несе з собою неоціненні людські страждання і великі збитки для навколишнього середовища. Вона знищує те, що будувалось століттями, всього за лічені хвилини.
З початку російського повномасштабного вторгнення в Україні зафіксовано 4875 фактів заподіяння шкоди довкіллю. Серед найбільших – замінування територій, забруднення ґрунту та води шкідливими речовинами, знищення дикої природи та заповідників України, підрив Каховської ГЕС.
Більше ніж за два роки повномасштабного вторгнення загальна площа замінованих територій становить приблизно 170-180 тисяч квадратних кілометрів. Це близько 30% території України! Для порівняння 174 тисячі квадратних кілометрів, замінованих в Україні – це разом узяті території Ірландії, Словаччини, Молдови та двох Чорногорій.
Крім засмічення мінами, фахівці відзначають суттєве забруднення земель важкими металами, сіркою та азотом внаслідок бомбардувань, знищення бойової техніки та потрапляння в ґрунт відпрацьованого палива. Це негативно впливатиме на родючість ґрунтів навіть після завершення бойових дій та успішного розмінування територій.
Знищення лісів, забруднення суші й водойм паливно-мастильними матеріалами становить тривалу загрозу для біорізноманіття України. Вчені стверджують, від 2 до 6 видів вимерли назавжди через війну.
Враховуючи, що в Україні зосереджено 35% біорізноманіття Європи, бойові дії можуть спричинити глобальне скорочення чисельності видів на рівні Європи та навіть світу. Це стосується і видів, які знаходяться під загрозою зникнення.
Внаслідок російського повномасштабного вторгнення постраждало близько 800 об’єктів природно-заповідного фонду України площею 1,24 мільйона гектарів. Окупованими лишаються понад 500 локацій, що охоплюють 0,80 мільйона гектарів. Заповідні зони потерпають від безконтрольного переміщення військ, пожеж, вирубки лісів, знищення рідкісних видів флори та фауни.
На сьогодні наслідки екоциду росії відчуває не тільки Україна, але і весь світ.
Водночас, Погребищенська міська рада приділяє особливу увагу вирішенню екологічних проблем, які виникли на території громади.
З метою здійснення заходів щодо раціонального використання, охорони, контролю за використанням та відтворенням водних ресурсів міською радою утворено комісію з інвентаризації водних об’єктів, лісових ресурсів, земельних ділянок водного фонду, лісогосподарського призначення та об’єктів нерухомого майна, що відносяться до комунальної власності Погребищенської міської територіальної громади, комісію з визначення необхідності проведення невідкладних заходів з поліпшення санітарного стану полезахисних лісових смуг, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій, стихійного лиха тощо) у пошкоджених, малоефективних, зріджених, відмираючих насадженнях, які втрачають свої захисні функції та комісію для виконання заходів щодо зменшення зарегульованості річок шляхом знесення (ліквідації/демонтажу) гідротехнічних споруд та відновлення природних гідроморфологічних характеристик водних об’єктів Погребищенської територіальної громади. Забезпечено включення до складу басейнової ради середнього Дніпра представника територіальної громади. Результатами здійснених заходів є проведення інвентаризації водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду, що відносяться до комунальної власності Погребищенської міської територіальної громади, згідно якої встановлено, що на території громади протікає 28 річок, 14 струмків загальною довжиною близько 384,1 км., річок довжиною понад 10 км. – 11, загальною довжиною – 221,5 км. Переважна більшість їх відноситься до басейну річки Дніпро. На захід і схід від сіл Станилівка, Ординці, Надросся, Довжок, Паріївка проходить вододіл з висотами 315 – 322 м.
Визначено уразливою зоною масив поверхневих вод у межах території Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області: UA_M5.1.2_0406 (річка Рось, суббасейн Середнього Дніпра, район басейну річки Дніпро) у який здійснюється скид стічних вод Погребищенської міської територіальної громади. Надано відповідні пропозиції до Програми заходів Плану управління річковим басейном спрямованого на вирішення головних водно – економічних проблем річкового суббасейну Середнього Дніпра, в тому числі річки Рось (забруднення органічними, біогенними та небезпечними речовинами гідроморфологічні зміни, неконтрольоване водокористування, зміни клімату, засмічення, біологічне забруднення).
Передано у постійне користування ДЕРЖАВНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ “ЛІСИ УКРАЇНИ” для заліснення 367,7563 га. земельних ділянок малопродуктивних і деградованих земель, а також земель, які самозаліснились і зазнали впливу вітрової та водної ерозії. Сформовано 4 самозаліснені земельні ділянки комунальної власності, площею 35,7532 га. для ведення лісового господарства та проведено роботу з інвентаризації земельних ділянок водного фонду, площею 123,2534 га., відомості про які були відсутні у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до Закону «Про відходи», «Про охорону навколишнього природного середовища», Постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.1996 року № 354 «Про затвердження Порядку вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів» та на виконання листів Вінницької обласної військової адміністрації від 23.08.2022 р. № 10403/01.01-30/8.22, від 30.01.2023 р. № 1067/01.01-31/1.23, від 14.03.2023 р. №3076/01.01-52/3.23 Погребищенською міською радою було подано проєкт заявки для участі в програмі LIFE (тип проекту SIP), яка дозволяє реалізовувати проєкти у напрямках циркуляційної економіки та якості життя, природи та біорізноманіття, пом’якшення змін клімату, а також переходу до альтернативних джерел енергії.
Мета даного проекту – утилізація залишків непридатних до використання пестицидів, які наявні на території Погребищенської територіальної громади в орієнтовній кількості 16 т. 300 кг.
Разом ми здатні зробити довкілля кращим, і надалі не забувати про його охорону та збереження природних скарбів.
Вже сьогодні кожен з нас може:
- відмовитися від поліетиленових пакетів
- відмовитися від одноразових пляшок та посуду
- бути енергоефективним у побуті
- обирати найбільш екологічний транспорт
- економити воду
- купувати менше, щоб потім не викидати
- сортувати сміття і віддавати на переробку.
Протидіяти екоциду може кожен.
Відділ регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища Погребищенської міської ради