Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 21.11.2024 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

Лептоспіроз   УВАГА: лептоспіроз!

  Майже вся територія України залишається ензоотичною щодо лептоспірозу. Лептоспіроз – небезпечна зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба, спричинена збудником-бактерією Leptospira. В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.

  Джерелами збудників лептоспірозу являються інфіковані тварини (хворі та носії збудника) – переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.).

  Від людини до людини захворювання не передається. Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, ураження печінки, менінгіту (запалення мембрани навколо головного і спинного мозку) чи навіть смерті.

  Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до серйозних (ураження нирок, ураження печінки, менінгіт) і навіть смерті.

  За інформацією ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», станом на за початок листопада 2024 року на території Вінницької області зареєстровано 11 випадків даного захворювання із них 3 летальних. Дані випадки реєструвались: по три випадки в м. Вінниця та Гайсинському районі, по одному випадку у Могилів-Подільському, Жмеринському та Тульчинському районах, перебіг захворювання важкого ступеня тяжкості, який закінчився летально. Всі випадки захворювання на лептоспіроз впродовж 2024 року були зареєстровані в осіб чоловічої статі, вікова структура від 14 – 62 років. Такий розподіл за статтю тісно пов'язаний з переважаючим в області шляхом і місцем інфікування, у даних випадках зараження відбулось під час купання та риболовлі. Спостерігалось сезонне збільшення захворюваності на лептоспіроз: серпень – 8 випадків.

  Джерелами інфікування лептоспірозом були гризуни, водний фактор передачі захворювання (купання в стоячій воді річки с. Немія, ставка с. Джугастра, річки Сіб смт. Дашів, ставка с.Махнівка, с.Тарасівка, р.Південний Буг та озера в районі «Тяжилів» у м.Вінниці).

  Лабораторне підтвердження лептоспірозу спостерігалось у всіх випадках.

  Будь-який оператор ринку на своїх потужностях, будь-яка організація повинна керуватися чинними ветеринарно-санітарними та санітарними нормами, регулярно організовувати проведення комплексу заходів, спрямованих на знищення мишей, щурів, полівок та інших видів гризунів. Особливо це стосується агропродовольчих ринків (торгівельних комплексів, майданчиків), підприємств громадського харчування, торгівлі, харчової промисловості, забійних пунктів, зерносховищ, комунальних організацій, сільськогосподарських угідь, ферм тощо.

  Щоб попередити захворювання на лептоспіроз, слід дотримуватись таких правил:

  • дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки з милом та обробляйте їх антисептиком;
  • не вживайте для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;
  • уникайте купання у водоймищах із стоячою водою або які використовують для водопою сільськогосподарських тварин;
  • захищайте джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів;
  • проводьте регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях тримання худоби;
  • дотримуйтесь правил особистої гігієни при догляді за худобою – доцільно працювати в рукавичках, регулярно мийте руки, не їжте і не палить під час роботи.
  • працюючи на присадибній ділянці, остерігайтесь поранень – користуйтесь відповідним одягом та взуттям, захисними рукавичками.
  • упорядковуйте території населених пунктів та власних садиб, не допускайте влаштування несанкціонованих звалищ побутових відходів – місць виплоду гризунів;
  • для профілактики лептоспірозу вакцинуйте свійських тварин.

  При найменшій підозрі на лептоспіроз слід негайно звернутися до лікаря, оскільки у хворого кожен втрачений день збільшує ризик розвитку ускладнень!

  Будьте здорові, бережіть себе і своїх рідних!

  Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

Лептоспіроз

 

 

Органи влади