Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 03.01.2025 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області нагадує, що спалювання листя та трави є надзвичайно шкідливим для здоров'я людей та екологічного стану у населених пунктах.

  Відкрите спалювання листя та сміття вивільняє у навколишнє середовище маленькі часточки твердих згорілих речовин, в яких містяться отруйні подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти.

  Ці забруднення впливають на органи дихання, сприяючи виникненню респіраторних захворювань, катарів верхніх дихальних шляхів, ларингіту, ларинготрахеїту, фарингіту, бронхіту, пневмонії.

  Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких наслідків:

  • У сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич, попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени, ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.
  • Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки та гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми.
  • За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт, а при згоранні утворюється зола. Незважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.
  • На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення промерзання ґрунту в декілька разів.
  • При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що призводить до знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
  • Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза, густий дим є напівпровідником і за певних умов здатний стати причиною короткого замикання ЛЕП.
  • Дим від вогнищ в туманні дні може утворювати смог і погіршувати видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП.

  Статті 16 і 22 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" забороняють спалювання листя, сміття і т. д. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77-1 "Самовільне випалювання рослинності або її залишків" Кодексу України про адміністративні порушення, штраф для громадян становить 170-340 грн, а згідно статті 152 КУпАП "Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів" штраф для громадян становлять 340-1360 грн., а для посадових осіб підприємств – 850-1700 грн.

  Будьте свідомими громадянами - дбайте про довкілля та своє здоров'я!

  Погребищенське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

 

 

Органи влади