Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 24.11.2024 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Сказ - це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба теплокровних тварин і людей, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи.

  Поширюють сказ у природі: лисиці, вовки, єнотовидні, бродячі собаки та інші теплокровні тварини. Поява диких тварин у населених пунктах, особливо вдень, є однією із характерних ознак захворювання на сказ. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть вдень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або тварин.

  Хворі домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів - агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

  Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільськогосподарських тварин.

  Сказ у людини (водобоязнь) проходить 3 послідовні стадії: провісників, збудження, паралічів.

  Симптоми: гідрофобія, галюцинація, безсоння, паралічі, біль, озноб, блювання, подразливість, гіперактивність, головний біль, страх, зупинка серця, смерть.

  Сказ - хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинні бути головним правилом для людини.

  Заходи запобіганню сказу:

  • дотримуватись правил утримування домашніх тварин та норм поводження з ними;
  • уникати контакту з дикими та безпритульними тваринами;
  • в разі укусу твариною слід з’ясувати ім’я господаря та його адресу для встановлення ветеринарного нагляду за твариною, це допоможе уникнути щеплень проти сказу;
  • не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря;
  • доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи у разі, якщо тварина загинула;
  • не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні;
  • з метою недопущення захворювання та розповсюдження у тварин сказу, слід вчасно проводити щеплення домашніх улюбленців.

  Якщо стався укус: укушені рани та подряпини негайно промийте теплою кип’яченою (або проточною) водою, бажано з милом, краї рани обробіть 70% спиртом чи 5% настоянкою йоду, накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться до травматологічного пункту, що працює цілодобово, для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.

  В 2022 році на території Погребищенської МТГ було зареєстровано 5 випадків сказу тварин, щеплено проти сказу 3468 собак, 2270 котів, за I квартал 2023 року зареєстровано 2 випадки сказу, щеплено 344 собак, 236 котів. За медичною допомогою з приводу покусів тваринами в 2022 році звернулось 84 особи, з них отримали курс профілактичного щеплення 50 осіб , за I квартал 2023 року звернулось 12 осіб, всі отримали щеплення.

  Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

 

Органи влади