Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 26.12.2024 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Сказ - це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується летально. Щороку, через низьку доступність медичної допомоги та антирабічної вакцини, від сказу у світі гинуть 20-70 тисяч людей. Сказом можуть хворіти теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські тварини), в дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, куниць, борсуків, кажанів. У хворих на сказ тварин змінюється поведінка, вони наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовлятися від їжі та води, кусатись, нападати на людей.

  Хворі на сказ тварини небезпечні ще до початку прояву захворювання, адже до організму людини інфекція потрапляє зі слиною хворої тварини під час укусу або поранення. Зараження також можливе, якщо слина хворої тварини потрапить на слизові оболонки очей, рота, носа або на шкіру з мікротравмами. У людини спершу виникає депресія, неспокійний стан з тривожними і тяжкими сновидіннями. Через 1-2 дні з’являється лихоманка, затруднення при диханні та ковтанні. При спробах пити виникають болючі судоми-гідрофобія (водобоязнь). Хворий збуджений, виникають галюцинації та марення, паралічі. Хвороба продовжується не більше 5-9 днів, летальність при сказі становить 100%.

  При виявленні скаженої тварини необхідно негайно сповістити Держпродспоживслужбу. Державою в достатній кількості закуплена вакцина для імунного захисту домашніх тварин. Якщо ваші домашні улюбленці не щеплені проти сказу, ви можете звернутися до Погребищенської державної лікарні ветеринарної медицини. Працівниками даного закладу було щеплено протягом 2021 року 6933 домашніх тварин (собак, котів, ВРХ) та 623 – у I кварталі 2022 року.

  Для запобігання захворювання на сказ слід:

  • виконувати правила утримування домашніх тварин та норм поводження з ними;
  • уникати контакту з дикими та безпритульними тваринами;
  • в разі укусу твариною слід з’ясувати ім’я господаря та його адресу для встановлення ветеринарного нагляду за твариною, це допоможе уникнути щеплень проти сказу;
  • не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря;
  • доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи у разі, якщо тварина загинула;
  • не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні;
  • з метою недопущення захворювання та розповсюдження у тварин сказу, слід вчасно проводити щеплення домашніх улюбленців.

  Якщо стався укус: укушені рани та подряпини негайно промийте теплою кип’яченою (або проточною) водою, бажано з милом, краї рани обробіть 70% спиртом чи 5% настоянкою йоду, накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться до травматологічного пункту, що працює цілодобово, для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.

  Погребищенське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

 

 

Органи влади