Шановні мешканці Погребищенської міської територіальної громади!
З настанням весни, мешканці приватних домоволодінь та житлових будинків активно починають наводити лад на земельних ділянках, при цьому спалюють гілки, суху траву та сміття. На жаль, більшість людей не усвідомлюють, що від спалювання рослинності та сміття страждають самі, оскільки значно підвищується рівень забруднення атмосферного повітря.
У вогнищах горять тверді побутові відходи, полімерні матеріали, які є найсильнішими алергенами.
При згорянні гуми утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, які викликають респіраторні захворювання. У димі опалого листя міститься високий вміст сполук свинцю, ртуті, окису вуглецю, сірчистого ангідриду, оксиду азоту, бензапірену та інших важких металів. З тліючого, без доступу кисню, листя виділяється бензопірен, який здатний викликати у людини ракові захворювання. Подразнювальний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не в змозі протистояти збудникам захворювань.
Дихання сполуками чадного газу може призвести до головного болю та втрати свідомості. Найбільш вразливими до дії диму є діти, люди похилого віку і ті, хто страждає хронічними захворюваннями серця або легенів.
Також, при спалюванні листя виділяється одна з найбільш токсичних синтетичних сполук - діоксин. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг. мікрочастинок диму. Разом з димом у повітря потрапляють пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року.
Кожен з нас має законне право на безпечне для життя і здоров'я навколишнє середовище, що гарантує стаття 50 Конституції України.
Нормами чинного законодавства країни, зокрема, законами «Про охорону навколишнього природного середовища» і «Про охорону атмосферного повітря» забороняється спалювання залишків сухої рослинності та опалого листя.
Статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків передбачено накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3 060 – 6 120 грн) і на посадових осіб – від дев’ятсот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (15 300–21 420 грн).
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно – заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (6120 – 12420 грн) і на посадових осіб – від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (21420 – 30600 грн).
Звертаємо увагу, що згідно ст. 113 Кримінального кодексу України під час воєнного стану спалювання сухої трави, листя чи іншої рослинності може бути кваліфіковано правоохоронними органами як диверсія та розглядається, як злочин, за який передбачено кримінальну відповідальність, а саме: позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років або довічне позбавлення волі, з конфіскацією майна. Під час воєнного стану навмисне спалювання сухої рослинності та її залишків становить додаткову небезпеку, відволікає від виконання бойових завдань підрозділи рятувальників, військових та правоохоронців, а відтак, знижує обороноздатність країни.
Тому, Погребищенська міська рада наполегливо звертається до громадян з проханням не спалювати суху рослинність, стерню, бур’яни, листя та сміття, та не провокувати таким чином виникнення пожеж, які можуть завдати чимало шкоди людям та довкіллю!!! Відділ регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища Погребищенської міської ради