Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 10.12.2024 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Жителі громади готуються до зими, згрібають опале листя біля своїх дворів, залишки рослинності на городах. Нажаль більшість громадян вирішують проблему «зачищення» території дуже просто – спалюють рослинність на городах, адже у нас стало гіркою традицією “спалювати опале листя та сміття”. В пік осіннього паління повітря в наших населених пунктах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Внаслідок цього, в вечірній час, ми задихаємося від смороду. При спалюванні сухої трави та листя виділяються шкідливі речовини, які «засмічують» організми наших дітей, сусідів та всіх мешканців та гостей району – це негативно впливає на стан дихальних шляхів, астматичні захворювання, захворювання щитовидної залози та інше. Також це завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу.

  Тому, шановні жителі громади, під час прибирання своїх присадибних ділянок і городів наполегливо просимо утримуватись від розведення вогнищ і спалювання листя, рослинності, сухостою, тощо. Нагадуємо, що це заборонено законодавством України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів.

  Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки норм чинного законодавства, а саме: статті 50 Конституції України, статей 9 та 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» Закону України «Про благоустрій в населених пунктах», пунктів 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, пунктів 3.6., 6.4.2. Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України. Всі ці дії є порушенням державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів та відповідно до КУпАП тягне за собою накладення штрафів на громадян та на посадових осіб.

  Відповідаючи на питання: «А що ж треба робити з опалим листям і залишками рослинності?» можна сказати, що найбільш «дружнім» у відношенні до довкілля є компостування.

  Прохання до небайдужих жителів громади: якщо ви виявили осіб, які незаконно спалюють листя і залишки рослинності на своїх присадибних ділянках і городах – викликайте поліцію, щоб порушника було притягнуто до відповідальності.

  Довідково. Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої та сміття трави?

  При згорянні однієї з стони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.

  Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Прикро визнавати, що найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний та може сприяти виникненню гострого фарингіту та гострого тонзиліту у дітей та підлітків, та гострому ларингіту та трахеїту.

  Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

  1. В сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.
  2. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.
  3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.
  4. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
  5. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання ґрунту.
  6. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
  7. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.
  8. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій.
  9. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

  Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

 

 

Органи влади