Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 17.07.2024 року

pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Інформація директора КУ «Музей історії села Гопчиця» Погребищенської міської ради Петренка М. Д. «Про роботу КУ «Музей історії села Гопчиця» Погребищенської міської ради за 2021 рік та плани на 2022 рік»

  Музей історії села Гопчиця був створений у 1990 році за ініціативи вчителя історії Гопчицької середньої школи Колісника А.С. та завдяки матеріальній підтримці голови к-пу «Дружба». Для музею було виділено приміщення їдальні в якій зроблено було капітальний ремонт.

  Довгий час заклад функціонував як громадський музей, певний час він існував без керівника із-за браку фінансування.

  Але не дивлячись на це музей був збережений і довгий час його очолював ветеран другої світової війни Скарбовійчук І.В.

  Починаючи з 2014 р. КУ «Музей історії села Гопчиця» очолює Петренко М.Д.. Робота була поставлена на більш високий рівень за що у 2018році музею присвоєно звання «Народний».

  За цей час фонди музею поповнилися новими предметами , проводиться їх науковий опис та фото фіксація.

  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2021р. №1388 «Про затвердження переліку музеїв та заповідників в яких зберігаються музейні предмети, що є державною власністю і належить до державної частини Музейного фонду України», музей занесено до переліку музеїв та заповідників, в яких зберігаються музейні предмети, що є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України.

  Робота музею історії села Гопчиця у 2021 році була спрямована на виконання законів України «Про культуру», «Про музеї та музейну справу», інших законодавчих документів з проблем музейної діяльності, планів роботи музею, наказів відділу культури Погребищенської міської ради.

  Пріорітетом роботи у 2021 році музею історії села Гопчиця були :

  • реалізація заходів з відзначення 207 річниці від дня народження видатного українського поета Т.Г.Шевченка.
  • створення виставок різноманітної тематики.
  • участь у фестивалі «Світанки над Россю» та форуму «Україна сакральна».
  • підготовка до друку наукових статей .

  Музей історії села Гопчиця проводив свою діяльність за всіма напрямками музейної роботи та планом роботи на 2021 рік.

  I.НАУКОВО- ФОНДОВА РОБОТА МУЗЕЮ

  Станом на 01.01.2022 року фонди музею нараховують 430 одиниць основного фонду, а саме:

  • Речових - 96 предметів
  • Образотворчих - 33предмети
  • Декоративно - ужиткових - 46 предметів
  • Писемних - 222 предмети
  • Фото - 27 предметів
  • Природничих - 6 предметів.

  Також музей має - 100 предметів науково - допоміжного фонду.

  Комплектація музейної колекціє здійснювалася за рахунок пошукової роботи, проведення обласних пленерів, та майстер класів.

  2021 році до музейних фондів надійшло 15 предметів, що на 10 більше ніж у минулому році.

  За рахунок пошукової роботи основний фонд музею поповнили 9 предметів, це друковані періодичні видання: журнал «Світлиця» який видається обласним центром народної творчості, Погребищенська газета «Колос» за різні роки, в якій є статті про діяльність Гопчицької громади. Науково- допоміжний фонд поповнили 6 предметів це грамоти та подяки колишнім жителям села Гопчиці, а також трудова книжка колишнього працівника культури Барана М.М.

  Усі предмети пройшли наукову інвентаризацію, науковий опис та занесенні до фондово – облікової документації.

  Проводилася профілактична робота із збереження музейних предметів (боротьба з гризунами та міллю, обробка предметів хімічними препаратами провітрювання, просушка та інше).

  II. НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА

  Протягом 2021 року проведено наукові дослідження на теми : відновлення незалежності України; економічні реформи та рівень життя населення в період перебудови; причина та наслідки Чорнобильської катастрофи.

  Опрацьовано літературу, інтернет- видання, архівні матеріали, свідчення очевидців, учасників ліквідації аварії. За дослідженими матеріалами підготовлено лекцію «Ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС- наші земляки.»

  Вивчено основні напрямки відродження української культури на сучасному етапі; стан та проблеми , які виникли під час реформування освіти в Україні; здобутки науки та досягнення мистецтва на сучасному етапі; сучасну конфесійну ситуацію в Україні; вклад української культури. Опрацьовано літературу, інтернет видання. За дослідженими матеріалами підготовлено лекцію «Розвиток незалежної України на сучасному етапі».

  102 роки тому, 22 січня 1919року було проголошено Акт Злуки. Це була одна з найвизначніших подій Української революції 1917-1921 років. Ухвалення цього документа означало об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. За опрацьованими матеріалами підготовлено лекцію «У єдності наша сила – день Соборності України».

  Проведено дослідження теми: Воїни Афганці наші земляки.

  Організовано історичну годину присвячену воїну афганцю Шевчуку Олександру Васильовичу, який загинув, виконуючи військовий обов’язок на території Афганістану .За дослідженими матеріалами підготовлено сценарій історичної години «Дорогами Афганської війни».

  Міжнародний день жінок та миру. За дослідженими матеріалами підготовлено сценарій і тематико-структурний план фото- виставки «Жінки орденоносці–наші односельці».

  Великдень Свято воскресіння. За опрацьованими матеріалами підготовлено сценарій і тематико- структурний план виставки «Великодні оберіги»..

  День козацтва, День Захисників і Захисниць України. За дослідженими матеріалами підготовлено сценарій та тематико – структурний план виставки «Війна на сході».

  Новорічно – різдвяні свята. За дослідженими матеріалами підготовлено тематику- структурний план виставки «Різдвяне диво» (традиційний старовинний зимовий одяг).

  III. НАУКОВО – ОСВІТНЯ РОБОТА.

  Музей історії села Гопчиця у 2021 році проводив певну науково - освітню роботу направлену на відзначення державних і народних свят, історичних дат, тощо:

  -14.01.2021р. з нагоди новорічно–різдв’яних свят проведена народознавча година «Українське Різдво». У заході взяли участь працівники культури та громадськість села (15чол.);

  -22.01.2021р. з нагоди Дня Соборності України проведена історична година « У єдності наша сила». У заході взяли участь працівники культури, громадськість села та учні Гопчицької школи 1-111ступеня (20 чол.);

  -15.02.2021р. з нагоди дня пам’яті героїв-учасників війни в Афганістані за участю працівників культури та учасника бойових дій Шевчука І.І. проведено історичну годину « Дорогами Афганської війни». У заході взяли участь працівники культури та громадськість села (25чол.);

  -06.03.2021р. Міжнародний День жінок та миру в музеї за участю сільського старости Прилуцького Р.М. працівників культури та учнів Гопчицької школи проведено народознавчу годину. У заході взяли участь працівники культури, громадськість села та учні Гопчицької школи 1-111ступеня (30 чол.);

  -07.03.2021р. з нагоди Шевченківських днів за участю працівників культури та громадськості села. У заході взяли участь працівники культури та громадськість села (26 чол.);

  -30.04.2021р. до Великодніх свят за участю працівників культури учнів 5-того класу Гопчицької ЗОШ – І-ІІІ ступеня проведено народознавчу годну «Великодні дзвони». У заході взяли участь (35чол.);

  -11.05.2021р. з нагоди дня матері за участі учнів Погребищенської ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів проведено народознавчу годину «Як батьківщина і сонечко над нами, отак і мама в нас одна. У заході взяли участь (35чол.);

  -21.05.2021р. з нагоди дня Вишиванки за участю учнів Новофастівської ЗОШ І-ІІІ ступені проведено народознавчу годину « Вишиванка, це український бренд» (32 чол.);

  -01.06.2021р. З нагоди дня захисту дітей. За участю начальника Погребищенського центру безоплатної правової допомоги П. Насінника, та дітей Гопчицького ЗДО проведено історичну годину « Діти мають право» (32чол);

  -23.08.2021р. з нагоди Дня Незалежності України за участю працівників культури та громадскості села , а також учнів Гопчицької ЗОШ І-ІІІ ступеня проведено історичну годину « Ти будеш жити вічно Україно.» (29чол.);

  -14.10.2021р. З нагоди «Дня козацтва і захисника України» За участю працівників культури та жителів громади проведено історичну годину «Козацтво це наша героїчна спадщина» (15 чол.)

  -10.11.2021р. З нагоди Дня партизанської слави за участю учнів Гопчицької ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено історичну годину «Вони в бій за волю України йшли» (23 чол.);

  - 27.11.2021р. До «Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій» За участю працівників культури та жителів села в музеї проведена історична година «Голод - пам'ять поколінь.» (18чол.);

  - 5.12.2021р. З нагоди «Дня волонтера» . за участю працівників культури та волонтера Луценка М.З. проведено історичну годину «Волонтери – луди доброї волі» (14чол.);

  - 24.12.2021р. З нагоди «Новорічно – різдвяних свят». За участю учнів місцевої школи, дітей Гопчицького ЗДО, працівників культури, громади . Проведено народознавчу годину «Різдво крокує по Європі» (17 чол.).

  IV. ВИСТАВКОВА РОБОТА

  За звітний період підготовлено та відкрито виставки:

  • виставка «Різдвяне диво» з нагоди « Новорічно –різдвяних свят». У виставці використані зразки старовинного зимового одягу та роботи майстрині О. Андрущенко. У заході прийняли участь жителі Погребищенської громади. (січень 2021року, 52чол.)
  • фото - виставка із фондів музею « Сумне відлуння гір» у якій висвітлено тему «Війни в Афганістані» 1979-1989р.р. (лютий 2021 року, 25 чол.).
  • виставка «Завжди прекрасна пора» з нагоди Міжнародного дня жінок та миру. На виставці були представлені вишиті рушники , які зберігаються у фондах музею, а також роботи майстрині села Гопчиці О.Тригуб. (березень 2021року, 37чол.)
  • виставка « Тут ступала нога кобзаря», присвячена 207 річниці з дня народження великого українського поета та художника Тараса Шевченка, на виставці були представлені роботи Гопчицьких майстринь Г.Прилуцької ,Л Чепис та роботи П.Пипи. (березень 2021року, 45чол.).
  • виставка «Великдень у житті подолян.» З нагоди Великодних свят, за участю працівників культури та Гопчицької майстрині О.Тригуб, де були представлені великодні писанки. (травень 2021року, 68 чол.).
  • виставка « Скляні барви» на якій представлені роботи Гопчицької майстрині О.Короткої, в заході прийняли участь учні Гопчицької ЗОШ 1-111 ст. Гопчицького ЗДО (червень 2021року, 38чол.).
  • виставка « Гопчицькі краєвиди» де були представлені роботи відомих художників: І.Горобчука ; В.Слободянюка ; В. Степанюка ; О.Шульганя , в даному заході прийняли участь представники місцевого старостату,працівники культури та громадськість села (липень 2021року, 55чол.).
  • фото – виставка «Минуле, але незабутнє» Де були представлені світлини з минувшини Гопчицької громади , у заходах взяли участь працівники культури та учасники обласного фестивалю «Світанки над Россю» (серпень 2021року, 2.1. тис. чол.)
  • фото – виставка «Гопчицькі трудівники – орденоносці» на якій були представлені фото колишніх жителів села , які були нагороджені орденами та медалями за звитяжну працю. (вересень 2021року, 43 чол,)
  • фото - виставка «Трудові будні сьогодення» на якій були представлені світлини нинішніх працівників установ та організацій нашої громади. В заході взяли участь працівники культури, працівники фермерського господарства, та працівники Погребищенського рибгоспу. (листопад 2021року, 58чол.)

  V. РЕКЛАМНО - ІНФОРМАЦІЙНА РОБОТА

  Музеєм історії села Гопчиця систематично проводиться робота по популяризації закладу,як осередку культури.

  На сайті громади розміщено відеоінформацію 3-D музей. Посилання: www.hopchytsya. com. ua

  Оновлено буклет «Музей історії с. Гопчиця» з коротким описом залів та схемою розташування музею у населеному пункті

  До 80-річчя окупації села Гопчиця під час Другої Світової війни (липень 1943р.) в Погребищенській газеті «Колос» розміщено статтю «Рось виходить з берегів» , автор директор музею М. Петренко. Посилання: газета «Колос» № №55-56 від 16та21 07.2021р. та на сайті Гопчицької громади www.hopchytsya.com.ua .

  На основі матеріалів та документів , що зберігаються у фондах музею, спільно з журналістом О. Саліженко підготовлено документальну розповідь «Пам’яті двадцяти». Посилання : www.hopchytsya. com. ua

  Музей взяв участь у виготовлені календарів на 2021 рік з краєвидами села.

  VI. ПІДВИЩЕННЯ ФАХОВОГО РІВНЯ

  Курси підвищення кваліфікації при Вінницькому обласному навчально-методичному центрі галузі культури, мистецтва та туризму (жовтень 2016р.).

  Працівник музею брав участь в нарадах, семінарах які проводилися обласним краєзнавчим музеєм.

  VII. ГОСПОДАРСЬКА РОБОТА

  Музей має два окремих приміщення.

  Площа музею становить – 227м²

  Площа музейної території – 1468м²

  • Протягом року проводилося прибирання прилеглої території;
  • Власними силами здійснено косметичний ремонт фасаду приміщення та придбано канцтоварів на суму 1,0 тис. грн.;
  • З місцевого бюджету виділено кошти в сумі 6,0 тис. грн; для виготовлення технічної документації музею історії села Гопчиця Погребищенської міської ради.

  VIII.ПЕРСОНАЛ МУЗЕЮ

  Облікова кількість штатних працівників складає одну одиницю.

  IX ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ

  • Приміщення музею потребує капітального ремонту.
  • Недостатнє фінансування на проведення заходів (пленери, майстер класи та ін..)

  X ОСНОВНІ ПЛАНИ НА 2022 РІК

  • Продовжити науково-дослідну роботу
  • Продовжувати роботу щодо поповнення музейного фонду
  • Порушити клопотання перед відділом культури Погребищенської міської ради щодо виділення коштів на капітальний ремонт приміщення
  • Участь у заходах різних рівнів
  • Пройти курси підвищення кваліфікації у Вінницькому обласному навчально-методичному центрі галузі культури, мистецтва та туризму

 

 

 

Органи влади