Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 24.11.2024 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Чисті руки – здоров’я на відмінно! Система гігієни в закладах освіти

  Усі ми колись були школярами і розуміємо, що велику базу та загальні знання дає саме школа та вчителі. Адже навчити дітей дбати про себе – це важливий елемент загальної гігієнічної культури нації. Потрібно враховувати, що у школі діти стикаються з тисячами різноманітних мікробів інфекціями і хворобами, адже неможливо відгородитися від спілкування з однолітками та друзями, контакту з поверхнями. Саме тому, гігієна рук важлива для здоров’я школяра.

  Що таке хвороби брудних рук?

  Це інфекційні та паразитарні захворювання, які передаються під час контакту рук із зараженою поверхнею.

  Чим можна заразитися через брудні руки?

  Хвороби від брудних рук можуть виникнути як у дітей, так і дорослих. Через недостатню гігієну рук після туалету можна захворіти самому та інфікувати інших.

  Захворювання від брудних рук:

  • дизентерія (запалення товстої кишки з проявами коліту);
  • гепатит А (запальне захворювання печінки);
  • ротавірус (захворювання, що вражає слизові оболонки ротоглотки і тонкого кишечника);
  • норовірус (гостра кишкова інфекція);
  • ентеровірус (кишкова інфекція);
  • вірус Коксакі (ентеровірусна інфекція, що викликає висипання в роті, на руках і ногах);
  • глистяні інвазії.

  Також до захворювання брудних рук належить сальмонельоз (гостра кишкова інфекція). Найчастіше хвороби брудних рук вражають кишечник, проте можуть зачіпати шкірний покрив, печінку.

  Найбруднішими предметами, яких щодня торкається майже кожна людина, є: телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, вимикачі світла, дверні ручки, поруччя.

  Як захиститися від хвороб немитих рук?

  Найпростішим способом захистити організм від інфекції брудних рук є ретельна гігієна. Необхідно мити руки з милом або обробляти антисептичними засобами, які очищають від забруднень і бактерій, що спричиняють інфекційні та паразитарні захворювання.

  Регулярно мити руки або обробляти їх спиртовмісними антисептиками слід:

  • на початку та в кінці робочого дня;
  • перед приготуванням, прийомом і роздачею їжі;
  • після відвідування туалету;
  • після контакту з тваринами.

  Більшості інфекцій, що передаються через брудні руки можна запобігти завдяки дотриманню гігієни. Тому якомога частіше і ретельніше мийте руки теплою водою із милом протягом 20-40 секунд або обробляйте їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%.

  Тому у навчальних закладах важливо забезпечити рукомийники усіма необхідними засобами гігієни (рідке мило; паперові рушнички, які розміщені в спеціальних диспенсерах закритого типу; ємкість для утилізації використаних рушників (урна). Адже недостатньо руки просто змочити водою, як найчастіше буває сьогодні по школах, необхідно їх очистити милом та витерти рушником. Гігієнічна процедура вважатиметься неефективною, якщо ми її не закінчимо витиранням рук насухо одноразовим паперовим рушником. Від таких здавалося б банальних помилок може зростати ризик захворювання та розповсюдження інфекцій та вірусів. Незамінним буде у школі і дозатор з антисептиком. Тоді, коли можливості помити руки не буде, нанесений на руки антисептик продезінфікує їх та попередить можливість контактного перенесення мікроорганізмів. Наприклад, у класах можна розмістити дозатори з антисептиком і у супроводі зробити надпис з правилами користування ним.

  Загальний алгоритм забезпечення системи гігієни в ЗЗСО.

  • Особиста гігієна учнів, вчителів та персоналу школи (обробка рук антисептичними засобами під час епідемій інфекційних захворювань, часте миття рук спеціальними антимікробними засобами, використання одноразових паперових рушників для висушування рук).
  • Забезпечення системи гігієни в класі, коридорі, спортзалі (щоденна дезінфекція поверхонь, з якими контактують учні, вчителі та персонал школи).
  • Постійний інфекційний контроль в медичному пункті школи (обробка рук медичної сестри, дезінфекція використаних медичних засобів тощо).
  • Гігієна в їдальні (дезінфекція столів, роздаткових ліній, посуду, робочих поверхонь, раковин тощо).
  • Ефективна дезінфекція санітарних вузлів (двократна дезінфекція раковин, унітазів, підлоги в туалетах).
  • Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи для школярів.

  Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

 

 

Органи влади