4 червня - День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та Міжнародний день дітей - безневинних жертв агресії
У Міжнародний день захисту дітей Верховна Рада України прийняла постанову «Про вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України», якою постановила щороку 4 червня в Міжнародний день дітей - безневинних жертв агресії відзначати День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Через продовження збройного конфлікту на Сході України питання захисту дітей – жертв агресії залишається нагальним для нашої держави.
За даними Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні упродовж усього періоду конфлікту, з 14 квітня 2014 року по 30 квітня 2021 року, загинуло 152 дитини (із них 102 хлопчики і 50 дівчаток) та 146 дітей зазнали поранення (із них 120 хлопчиків і 26 дівчаток).
На превеликий жаль, ця болюча статистика повною мірою не відображає масштабів втрат, яких зазнали діти протягом тривалого збройного конфлікту.
Кожен з них був позбавлений свого буденного життя, можливості вільно гратись на подвір’ї, спілкуватись з друзями, без страху та пересторог відвідувати школу. Крім того, частині дітей довелось у ранньому віці дізнатись, що таке втрата батьків, втрата рідної домівки, а інколи й втрата власного здоров’я.
Між тим, неможливість забезпечення державного контролю за дотримання прав людини на непідконтрольній території позбавляє змоги оцінити масштаби проблем, з якими стикаються діти по іншу сторону лінії розмежування.
Законом України «Про охорону дитинства» дитині, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні, встановлюється статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
За оперативною інформацією Національної соціальної сервісної служби України станом на 30.05.2021 кількість дітей, які отримали статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, становить 66 491 осіб. Із них 95 отримали такий статус через поранення, контузію, каліцтво.
Проте для таких дітей на рівні законів та підзаконних актів досі не передбачено жодних гарантій, окрім безоплатного гарячого харчування в державних і комунальних закладах освіти.
Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини неодноразового наголошувалось на необхідності розробки нормативно-правових актів які передбачатимуть отримання дитиною певних пільг, виплат, допомог тощо.
21 листопада 2019 року Україна приєдналася до Декларації про безпеку шкіл (Safe Schools Declaration) і стала сотою країною, що підтримала положення цього документа. Проте її положення досі не імплементовані в національне законодавство. Міністерством освіти і науки України розроблено проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження Плану заходів з реалізації Декларації про безпеку шкіл». Наразі зазначений проєкт досі не прийнято.
Тож важливо зосередити максимум зусиль на впровадженні політики захисту та безпеки українських дітей від збройного конфлікту.
Джерело: сайт Уповноваженого ВРУ з прав людини