Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 02.05.2024 року

pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

  Зупинимо туберкульоз разом!

  Щорічно 24 березня світова спільнота проводить Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

  В 1882 році, в цей день, Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу – туберкульозну паличку. Сьогодні світовій науці незрівнянно більше відомо про це захворювання, проте туберкульоз залишається вагомою проблемою суспільства ще й на даний момент. Одна третина населення світу інфіковано туберкульозною паличкою і більше 10 мільйонів людей продовжують щороку хворіти на ТБ.

  Нинішня епідемія туберкульозу розпочалася в Україні ще з 1995 року. Причиною тому послужив різкий соціально-економічний спад, погіршення умов життя населення, зменшення державної підтримки протитуберкульозної роботи. Різке зниження захворюваності у 2020 році у порівнянні з 2019 роком (-30,5%) відбулося переважно через порушення надання рутинних послуг із охорони здоров’я під час пандемії COVID - 19. А з 2022 року, після 2-х років збоїв, пов’язаних з епідемією COVID - спостерігається значне відновлення виявлення ТБ (на 7% в 2023р).

  Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання, джерелом інфекції якої є хвора на туберкульоз людина або тварина, які виділяють у навколишнє середовище збудник з харкотинням, слиною, сечею, молоком тощо. Особливо небезпечний хворий туберкульозом легень з бактеріовиділенням , адже такий хворий за рік здатний заразити більше 10 чоловік.

  Епідемічна ситуація щодо захворюваності населення громад Козятинщини туберкульозом залишається напруженою та відмічається зростання рівня захворюваності на 11 випадків – з 19 випадків в 2022 році до 30 випадків за 2023 рік. Інтенсивні показники захворюваності відповідно становлять 31,7 за 2022 рік проти 50,1 за 2023 рік.

  Питома вага туберкульозу з бактеріовиділенням становить 76,7 % (23 випадки) за 2023 рік проти 84,2% (16 випадків) за 2022 рік. Інтенсивний показник бактеріологічно підтвердженого туберкульозу складає 38,3 на 100 тис. нас. за 2023 рік при показнику 26,7 на 100 тис населення за 2022 рік.

  Захворюваність в 2023 році на туберкульоз органів дихання по громадах Козятинщини розподілилась наступним чином: найвища захворюваність по Козятинській громаді - зареєстровано 17 хворих з вперше діагностованим туберкульозом легень,з них 12 хворих з бактеріовиділенням; на другому місці Глуховецька громада - 7 хворих та в т.ч. 1 дитина,з них 5 хворих з бактеріовиділенням; по Махнівській громаді зареєстровано - 4 хворих,з них 3 з бактеріовиділенням; по Самгородоцькій громаді - 2 хворих та всі з бактеріовиділенням.

  Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійна «нестача часу», а відповідно і не регулярне і незбалансоване харчування – все це стресові моменти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку хвороби. Разом з тим, туберкульоз – безумовно, залишається соціальним захворюванням, яке залежить від способу життя населення, повноцінності харчування, кількості стресів, соціальної невлаштованості.

  Вчасне виявлення туберкульозу - перша запорука успішного лікування.

  Як можна запідозрити туберкульоз? Якщо ви помітили у себе або своїх близьких хоча б декілька із нижче перерахованих симптомів таких як: кашель впродовж більше 2-3 тижнів, нічна пітливість, безпричинна втрата ваги, постійна слабкість, погіршення або відсутність апетиту, тривала лихоманка (частіше з невисокими показниками температури 37,0-37,50С), біль в грудній клітині, задишка при незначному фізичному навантаженні, можливе кровохаркання - необхідно якнайшвидше звернутись до Вашого сімейного лікаря.

  В групі ризику по захворюваності на туберкульоз знаходяться курці, літні люди та люди з хронічними захворюваннями. Лікування туберкульозу складне, довготривале. Тому туберкульоз на багато легше попередити, ніж вилікувати. До профілактичних заходів в першу чергу відноситься :

  • здоровий спосіб життя,правильне харчування;
  • відмова від паління та алкогольних напоїв;
  • підвищення імунітету (загартовування, зайняття фізкультурою, вживання їжі багатої вітамінами);
  • особиста гігієна, регулярне вологе прибирання та провітрювання приміщень.

  Пам’ятайте – головним методом раннього виявлення туберкульозу серед дорослих та дітей є скринінгове опитування, а вже при виявлені симптомів ТБ лікар призначить додаткове обстеження.

  Важливе значення для попередження туберкульозу має специфічна профілактика – протитуберкульозна вакцинація в пологовому будинку новонароджених. Якщо така вакцинація не була проведена в пологовому будинку – зверніться до свого сімейного лікаря за рекомендаціями, щодо подальших дій.

  Успіх боротьби з туберкульозом залежить не тільки від соціальних і екологічних чинників, він залежить, перш за все, від нас з Вами, від тієї міри відповідальності, з якою ми відносимося до власного здоров’я.

  К. Захваткін лікар-епідеміолог відділення епіднагляду та профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань ВСП Козятинського відділу ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ України»

 

 

Органи влади