Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 01.04.2025 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

Всесвітній день водних ресурсів   22 березня – Всесвітній день водних ресурсів

  Щороку 22 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день води, який є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів.

  Головна мета започаткування Міжнародного Дня води – проведення активного інформування серед широких верств населення та привернення уваги громадськості і політиків до проблем води.

  Сьогодні вода розцінюється не лише як природний ресурс, вона має виражену соціальну цінність, оскільки наявність води в достатній кількості і належної якості є однією з основних передумов безпечних умов життя і сталого розвитку держави.

  За прогнозами, у 2026 році 2/3 населення планети буде потерпати від нестачі води або від незадовільної її якості.

  В сучасних умовах кліматичні зміни становлять реальну загрозу, і цей процес відбувається вже зараз. Зміни клімату та стан водних ресурсів нерозривно пов’язані між собою. Глобальне потепління вже зараз призводить до значного зменшення обсягів води на планеті, і через це життя мільйонів людей опиниться під загрозою.

  За даними ВООЗ, вже понад 100 млн. людей лише в Європі не мають задовільного доступу до якісних водних ресурсів, а 3 млн. людей на планеті щорічно помирає від хвороб, тісно пов’язаних з водою.

  Можна з певністю сказати, що жоден природний ресурс не має такого явного впливу на усі складові сталого розвитку – економічну, соціальну і екологічну, як вода. Особливо це стосується України.

  Серед країн Європи Україна є однією з найменш забезпечених водними ресурсами.

  Річна забезпеченість водою становить 1,7 тис. куб.м/рік на 1 чол. (і це разом з транзитним стоком, який не завжди відповідає якості і на який ми не можемо впливати).

  Обсяг водного стоку місцевого формування становить близько 1 тис. куб. м на рік на одного жителя. Для Франції ця цифра становить 4,57 тис.куб.м., Швейцарії - 7,28 тис. куб.м/рік, Австрії - 7,7, у Швеції –24.

  Стає очевидним, наскільки уважне ставлення до водних ресурсів повинно бути в Україні.

  Наша держава зараз переживає важкі часи. Протягом останніх трьох років українці особливо відчули цінність чистої води, оскільки багатьох людей було позбавлено можливості доступу до питної води внаслідок агресії рф. Воєнні дії суттєво впливають на якість водних ресурсів України. Через підрив нафтосховищ, складів паливо-мастильних матеріалів, а також руйнування інфраструктури, пов’язаної з водопостачанням і водовідведенням, хімічне забруднення, відключення електроенергії об’єктів, що скидають стічні води, становлять загрозу не тільки для водних ресурсів, а й для екосистеми в цілому. Руйнування Каховської ГЕС стало наймасштабнішим терактом з часів аварії на Чорнобильській АЕС. Без доступу до води залишилось більше 700 тисяч людей.

  Гострою залишається проблема забруднення поверхневих і підземних водних об’єктів, руйнації природоохоронної інфраструктури, порушення режиму господарювання у прибережних захисних смугах та на водозборах, несанкціоноване видобування піску та гравію з русел річок, надмірна, всупереч Водному Кодесу України, зарегульованість малих і середніх річок ставками та водосховищами та багато інших проблем.

  Незадовільний стан водних ресурсів може стати на заваді майбутньому соціально-економічному розвитку держави.

  Погребищенською міською радою з метою здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, а також контролю за використанням і охороною вод, рішенням № 292 від 21.09.2021 року виконавчого комітету Погребищенської міської ради «Про комісію з інвентаризації водних об’єктів, лісових ресурсів, земельних ділянок водного фонду, лісогосподарського призначення та нерухомого майна, що відноситься до комунальної власності Погребищенської міської територіальної громади» утворено комісію з інвентаризації водних об’єктів, лісових ресурсів, земельних ділянок водного фонду, лісогосподарського призначення та об’єктів нерухомого майна, що відносяться до комунальної власності Погребищенської міської територіальної громади, комісію з визначення необхідності проведення невідкладних заходів з поліпшення санітарного стану полезахисних лісових смуг, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій, стихійного лиха тощо) у пошкоджених, малоефективних, зріджених, відмираючих насадженнях, які втрачають свої захисні функції (рішення № 127 від 15.07.2021 р. виконавчого комітету Погребищенської міської ради) та комісію для виконання заходів щодо зменшення зарегульованості річок шляхом знесення (ліквідації’/демонтажу) гідротехнічних споруд та відновлення природних гідроморфологічних характеристик водних об’єктів Погребищенської територіальної громади (рішення № 418 від 12.10.2023 року виконавчого комітету Погребищенської міської ради).

  Результатами здійснених заходів є систематичне проведення інвентаризації водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду, що відносяться до комунальної власності територіальної громади, згідно якої встановлено, що на території громади протікає 28 річок, 14 струмків загальною довжиною близько 384,1 км. Річок довжиною понад 10 км - 11, загальною довжиною - 221,5 км. Переважна більшість їх відноситься до басейну річки Дніпро. На захід і схід від сіл Станилівка, Ординці, Надросся, Довжок, Паріївка проходить вододіл з висотами 315 - 322 м. Розташовується 261 водниий об’єкт, площею 1909,1845 га., з яких 102, площею 1249,1061 га. використовуються на умовах оренди та перебувають у постійному користуванні, 133 водних об’єкти, площею 612,0971 га. використовуються для потреб загального водокористування, 26 водних об’єктів площею 47,9813 га. втратили свої функціональні можливості та підлягають ліквідації.

  Згідно рішення № 1212 від 30.11.2023 року 51 сесії 8 скликання Погребищенської міської ради «Про визначення уразливої зони – масиву поверхневих вод у межах території Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області» визначено уразливою зоною масив поверхневих вод у межах території Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області: UA_M5.1.2_0406 (річка Рось, суббасейн Середнього Дніпра, район басейну річки Дніпро), у який здійснюється скид стічних вод системи централізованого водовідведення. Надано відповідні пропозиції до Програми заходів Плану управління річковим басейном спрямованого на вирішення головних водно-економічних проблем річкового суббасейну Середнього Дніпра, в тому числі річки Рось (забруднення органічними, біогенними та небезпечними речовинами, гідроморфологічні зміни, неконтрольоване водокористування, зміни клімату, засмічення, біологічне забруднення).

  Рішенням сесії Погребищенської міської ради № 1091 від 30 листопада 2023 р. затверджено місцеву цільову програму «Питна вода Погребищенської міської ради» на 2024- 2028рр..

  Також розроблено місцеві правила приймання стічних вод.

  КП «Погребищекомунсервіс» проведено заміну водонапірної лінії в м. Погребище по вулицях: Шевченка, Б. Хмельницького, Театральній в с. Плисків протяжністю 1050 м/п. Проводились роботи по реконструкції водогінної лінії від свердловини по вулиці Зарічна із заміною труб. Прокладено 3500 м.п. нової водогінної мережі.

  Погребищенська міська рада закликає раціонально та шанобливо ставитись до водних ресурсів та вживати заходи щодо їх раціонального використання.

  Вода - це інструмент миру та джерело життя на Землі, оберігаймо її!!!

  За інформацією відділу регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища Погребищенської міської ради

 

 

Органи влади