19 квітня – Всеукраїнський день довкілля
У третю суботу квітня в нашій країні, починаючи з 1999 року, відповідно до Указу Президента України від 6 серпня 1998 року № 855/98 «Про День довкілля», відзначають Всеукраїнський день довкілля. Цей день особливо акцентує нашу увагу на захисті українського довкілля та пошуках шляхів його відновлення, адже війна завдає критичної шкоди навколишньому природному середовищу України.
Вплив війни на довкілля та зміни клімату – це дві величезні проблеми, які сьогодні виникли перед людством.
Війна має значний вплив на клімат з кількох причин. Під час вибухів і пожеж в атмосферне повітря потрапляє велика кількість забруднюючих речовин, таких як сажа, дим, токсичні гази (включаючи діоксини, фурани, оксиди азоту та сірки). Це погіршує якість повітря, збільшує рівень забруднюючих часток, що може негативно вплинути на здоров’я людей та клімат. Інший фактор – руйнування промислових об’єктів, таких як нафтові і хімічні підприємства. Обстріли таких об’єктів призводять до витоків небезпечних хімічних речовин, які потрапляють в атмосферу.
Воєнні дії спричиняють викиди великих обсягів CO₂ через спалювання пального і використання техніки. Крім того, знищення сільськогосподарських угідь і лісів може збільшити викиди метану (CH₄) через розкладання органічних матеріалів.
Руйнування водопостачальних систем і промислових об’єктів призводить до забруднення річок, озер і ґрунтових вод. Поступово порушується гідрологічний баланс, а це впливає на кліматичні умови через зміну водного балансу.
Пошкодження електростанцій та інших енергетичних об’єктів може змусити країни використовувати менш екологічні джерела енергії або змінювати способи енергоспоживання, наприклад, використання великої кількості нафтопродуктів (для генераторів). Це в свою чергу також може призвести до суттєвого збільшення викидів парникових газів.
Воєнні дії, які призводять до знищення великих площ лісів або інших рослинних покривів, можуть змінити альбедо (відбивну здатність поверхні Землі). А це в свою чергу впливає на локальні і глобальні кліматичні умови.
Глобальні зміни клімату стали одними з найнагальніших екологічних проблем, до вирішення яких прикута увага людства. Їх наслідками є небезпечні погодні катаклізми, різкі зміни погоди, паводки, повені, сильні вітри, зливи і дощі, град, посухи, що призводять до значних екологічних та економічних збитків у всьому світі.
Зміни клімату на території України підвищують ризики для стану здоров’я населення, екосистем, водних, лісових ресурсів, сталого функціонування енергетичної інфраструктури та агропромислового комплексу, що може завдати і вже завдає колосальних збитків. Тому, адаптація до глобальних змін клімату є невідворотним процесом пристосування у природних і людських системах.
Заходи щодо боротьби зі змінами клімату та їх наслідками є одними з пріоритетних напрямків Стратегії розвитку Погребищенської міської територіальної громади до 2030 року та включені до міської цільової Програми благоустрою території Погребищенської міської територіальної громади на 2024-2028 роки.
Одними з ключових завдань забезпечення екологічного та санітарного благополуччя громади є проведення заходів щодо зменшення викидів шкідливих газів в атмосферу від спалювання листя, залишків рослинності та побутового сміття.
Так у 2024 році, з метою зменшення викидів шкідливих газів в атмосферу від спалювання листя, залишків рослинності та побутового сміття, а також виявлення та притягнення до адміністративної відповідальності осіб, які здійснюють вищевказані правопорушення, були проведені рейдові відпрацювання, під час яких складено 26 протоколів про адміністративне правопорушення за ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексу України про адміністративні правопорушення, рішень виконавчого комітету № 81, 82, 83 від 03.06.2021 р, матеріали про адміністративні правопорушення були направлені на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті Погребищенської міської ради.
Істотним проявом змін клімату на стан підземних, ґрунтових та поверхневих вод громади стало значне обміління деяких водойм на території нашої громади.
Тому наступним пріоритетним завданням для громади є відновлення та покращення санітарного стану річок, а саме розчищення русла р. Рось, здійснення заходів по благоустрою річки Рось (обрізка чагарниково - болотної рослинності, прибирання сміття, укріплення берегів, ремонт гідротехічних споруд, дамб та шляхів вздовж берегів, забезпечення проведення відомчого лабораторного контролю питної води, води річки Рось, виготовлення проектно-кошторисної документації на виконання робіт по розчистці р. Рось, створення водоохоронних лісових насаджень в межах прибережних захисних смуг вздовж водних об’єктів).
Погребищенською міською радою з метою здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, а також контролю за їх використанням рішенням виконавчого комітету Погребищенської міської ради від 21.09.2021 року № 292 «Про комісію з інвентаризації водних об’єктів, лісових ресурсів, земельних ділянок водного фонду, лісогосподарського призначення та нерухомого майна, що відноситься до комунальної власності Погребищенської міської територіальної громади» утворено комісію з інвентаризації водних об’єктів, лісових ресурсів, земельних ділянок водного фонду, лісогосподарського призначення та об’єктів нерухомого майна, що відносяться до комунальної власності Погребищенської міської територіальної громади, комісію з визначення необхідності проведення невідкладних заходів з поліпшення санітарного стану полезахисних лісових смуг, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій, стихійного лиха тощо) у пошкоджених, малоефективних, зріджених, відмираючих насадженнях, які втрачають свої захисні функції (рішення № 127 від 15.07.2021 р. виконавчого комітету Погребищенської міської ради) та комісію для виконання заходів щодо зменшення зарегульованості річок шляхом знесення (ліквідації’/демонтажу) гідротехнічних споруд та відновлення природних гідроморфологічних характеристик водних об’єктів Погребищенської територіальної громади (рішення № 418 від 12.10.2023 року виконавчого комітету Погребищенської міської ради).
Результатами здійснених заходів є систематичне проведення інвентаризації водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду, що відносяться до комунальної власності територіальної громади, згідно якої встановлено, що на території громади протікає 28 річок, 14 струмків загальною довжиною близько 384,1 км. Річок довжиною понад 10 км - 11, загальною довжиною - 221,5 км. Переважна більшість їх відноситься до басейну річки Дніпро. На захід і схід від сіл Станилівка, Ординці, Надросся, Довжок, Паріївка проходить вододіл з висотами 315 - 322 м. Розташовується 261 водний об’єкт, площею 1909,1845 га., з яких 102, площею 1249,1061 га. використовуються на умовах оренди та перебувають у постійному користуванні, 133 водних об’єкти, площею 612,0971 га. використовуються для потреб загального водокористування, 26 водних об’єктів площею 47,9813 га. втратили свої функціональні можливості та підлягають ліквідації.
Згідно рішення 51 сесії Погребищенської міської ради 8 скликання від 30.11.2023 року № 1212 «Про визначення уразливої зони – масиву поверхневих вод у межах території Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області» визначено уразливою зоною масив поверхневих вод у межах території Погребищенської міської територіальної громади Вінницького району Вінницької області: UA_M5.1.2_0406 (річка Рось, суббасейн Середнього Дніпра, район басейну річки Дніпро), в який здійснюється скид стічних вод системи централізованого водовідведення. Надано відповідні пропозиції до Програми заходів Плану управління річковим басейном, яка спрямована на вирішення головних водно-економічних проблем річкового суббасейну Середнього Дніпра, в тому числі річки Рось (забруднення органічними, біогенними та небезпечними речовинами, гідроморфологічні зміни, неконтрольоване водокористування, зміни клімату, засмічення, біологічне забруднення).
Також, до основних завдань громади щодо боротьби зі змінами клімату та їх наслідками належать:
- реконструкція двох установок каналізаційних очисних споруд та каналізаційної мережі Погребищенської міської територіальної громади КП "Погребищекомунсервіс";
- організація освітніх програм та інформування населення через ЗМІ щодо ризиків, пов’язаних зі зміною клімату, пом’якшення негативних наслідків;
- співпраця громади з регіональною владою щодо інформування про ризики виникнення стихійних лих, їх раннього попередження та моніторингу;
- співпраця з неурядовими організаціями щодо адаптації до змін клімату.
За інформацією відділу регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища Погребищенської міської ради