21 травня 2015р в офіційній пресі опубліковано Закон України «Про засудження комуністичного та націонал – соціалістичного (нациського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки», який безпосередньо стосується жителів міста, зокрема перейменування вулиць. Що робиться міською радою та її виконавчим комітетом по виконанню вимог вищеназваного Закону кореспондент газети «Колос» звернувся до спеціаліста з юридичних питань члена виконкому міської ради М.Ф.Чоловського.

   М.Ф.Чоловський: Безумовно виконком міської ради вжив відповідних заходів по виконанню цього Закону. Було підготовлено і подано на розгляд постійних комісій міської ради проекти документів, зокрема: «Про затвердження Положення про порядок перейменування та найменування вулиць, площ, провулків, інших об’єктів на території міста Погребище, складу комісії та Положення про комісію, переліку вулиць міста, які потребують першочергового розгляду на предмет їх перейменування», які затвердженні 60 сесією 6 скликання міської ради 11 вересня 2015року.

  Кор: Навіщо потрібно перейменовувати вулиці?

  М.Ф.Чоловський - Цього вимагає Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки". Обидва ці режими знищили в Україні від 14 до 16 мільйонів людей. Цей закон стверджує: будь-які тоталітарні практики неприйнятні для Української держави. Убивати людей не можна ані з класових, ані з расових, ані з будь-яких інших причин. Україна ніколи не збудує заможного та спокійного майбутнього без подолання спадщини тоталітарного минулого. Бо тоталітаризм і добробут – несумісні. Тож перейменування назв вулиць, пов'язаних із комуністичним режимом, – обов'язкова умова того, щоб у нашій державі відбулися позитивні суспільні перетворення. Подібний шлях декомунізації пройшла більшість посткомуністичних країн Центральної і Східної Європи.

  "Залишити усе як є" з комуністичними назвами було б непослідовно: бо з одного боку засуджуємо нелюдські режими, а з другого – уславлюємо його символи чи імена його провідних діячів у назвах населених пунктів, вулиць, парків, досі зберігаємо їм пам'ятні знаки та пам'ятники. Ці символи тоталітарних режимів, а також такі елементи їх пропаганди мають бути усунені з громадського простору. І це тільки незначна частина роботи із подолання тоталітарного минулого. Україна потребує потужної модернізації. А модернізацію неможливо здійснити на тоталітарних цінностях.

  Кор:. Чи правда, що декомунізаційні закони забороняють комуністичну та нацистську ідеологію та символи?

  М.Ф.Чоловський - Ні, неправда.

 Ані ідеологію, ані символи неможливо заборонити, як неможливо заборонити минуле. Воно було таким, яким було.

  Закон ЗАСУДЖУЄ тоталітарні режими, які виросли на фундаменті цих ідеологій, як нелюдські, та забороняє ПРОПАГАНДУ їх символів.

  Пропаганда ідеології та символів комуністичного та нацистського тоталітарних режимів визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв комунізму і нацизму та забороняється.

  Кор: Чи можна НЕ перейменовувати вулицю?

  М.Ф.Чоловський -Ні, не можна.

  Якщо назва підпадає під дію Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки", вона має бути обов'язково змінена. Закон тут не передбачає жодних винятків. Ані збори громадськості, ані орган місцевого самоврядування не може своїм рішенням таку назву залишити. Це буде порушенням закону. А відтак – відповідальність згідно з чинним законодавством аж до кримінальної.

  Натомість місцева громада має цілковиту свободу у виборі будь-якої нової назви замість комуністичної або ж може повернути історичну. Це абсолютне право жителів міста. Однак, у новій назві також не може бути пропаганди тоталітарних режимів або їх діячів.

  Отже, не може бути предметом обговорення «перейменувати, чи не перейменовувати» назву, що пов’язана із пропагандою тоталітарного режиму. Предметом громадського обговорення може бути ТІЛЬКИ питання вибору НОВОЇ НАЗВИ.

  Кор: Як має відбуватися перейменування вулиць, провулків, парків в місті?

  М.Ф.Чоловський – Перший крок – проведення громадських обговорень нових назв, що мають замінити тоталітарні. Так комісією міської ради з перейменування вулиць, площ, провулків та інших обєктів на території міста згідно затвердженого графіку проведено у вересні – жовтні поточного року збори жителів вулиць на предмет їх перейменування, зокрема це вулиці.

1.вул. Кірова.
2.вул.Жукова.
3.вул. Чапаєва,
4. вул. Куйбишева.
5.вул. Котовського.
6.вул. Щербакова.
7.вул. Щорса.
8. вул.Пархоменко.
9.вул.Островського.

  На жаль, на вулиці Жукова громадяни не зібрались на обговорення, і по ній комісією було проведено опитування громадян.

  Кор: Які думки , пропозиції висловлювали громадяни під час обговорення зміни назви вулиць?

  М.Ф.Чоловський– громадяни не завжди погоджуються з позицією міської ради про перейменування вулиць, мотивуючи тим, що дотримання вимог цього Закону не на часі і призведедо непорозуміння і плутанини в оформленні власності, паспортних даних тощо. Тільки жителі вулиці Куйбишева дали згоду на перейменування її на вулицю Кручанську.

  Кор: А що пропонує комісія з перейменування?

  М.Ф.Чоловський – Комісія з перейменування вулиць враховуючи вимоги Закону України «Про засудження комуністичного та націонал – соціалістичного (нациського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки», пропозиції депутатів та громадян міста пропонують перейменувати вулиці слідуючим чином:

 

   Повний текст інтервю (Скачати)